ماینر چیست؟
ماینرها یا ایسیک‌ها ، در حقیقت رایانه‌های پرقدرتی میباشند که از تجمیع چند ده پردازنده تشکیل شده‌اند تا بتوانند به معادلات شبکه بلاک‌چینی بیتکوین کمک کنند و به این طریق برای سرمایه‌گذار درآمدزایی کنند.
بطور خلاصه ماینینگ عبارت هست از کمک به تراکنش‌های شبکه بیتکوین در ازای دریافت مبلغی بیتکوین به عنوان پاداش. حال این کمک به چه شکل صورت می‌گیرد؟ با همان پردازنده‌های قوی که به نام ایسیک یا ماینر می‌شناسیم‌شان.

ماینر چیست؟ راهنمای خرید ماینر ، راهنمای عملی تهیه ماینر ، همه چیز درباره ماینر تاریخچه:
هرچند همواره عده‌ای مخالف عملیات ماینینگ هستند و در تلاش برای فورک زدن و طراحی شبکه‌های رمزارزی بدون قابلیت ماینینگ هستند، اما ماینینگ امروز به صنعتی بزرگ تبدیل شده. صنعتی که یک دهه مسیر پر پیچ‌وخم را طی کرده و امروز به سختی می‌توان آن‌را نادیده گرفت.
در گذشته – منظورمان حدود یک دهه پیش است- ماینرها، نودها یا همان رایانه‌های شخصی خانگی بودند که در ازای در اختیار قرار دادن توان پردازش رایانه شخصی‌شان به شبکه بلاک‌چین بیتکوین، مقداری ساتوشی-پول خورد بیتکوین- (در بازه‌های زمانی اولیه  یک یا  چند بیتکوین در روز) درآمد داشتند. اما کمی بعد، با اختراع دستگاه‌های پرقدرتی که مخصوص کار در شبکه بلاکچینی بیتکوین ساخته شده بودند، این عملیات استخراج، از حالت خانگی به وضعیت صنعتی تغییر شکل یافت.
با توجه به رقابتی بودن تخصیص پاداش حل بلاک به ماینرها، طبیعتا رایانه‌های خانگی، با توان حالا محدودشان، دیگر توان رقابت با دستگاه‌های صنعتی را نداشتند و دیگر جز اتلاف وقت و انرژی چیزی برای رایانه های خانگی نداشت. امروزه هم قریب به اتفاق تمام آگهی‌ها و وعده‌های وسوسه برانگیز کسب در آمد با ماینینگ فلان رمزارز با رایانه شخصی یا گوشی موبایل، به همین منوال است و به جای سودآوری زیان آوری خواهد داشت. ماینینگ، مدتی است که دیگر کاملا وارد فاز صنعتی شده است.

فروش انواع ماینر ، اسیک چیست؟ ایسیک چیست؟
ایسیک صنعتی
گفتیم که ماینرها، در واقع مجموعه‌ای از پردازنده‌های قوی هستند که به تبادلات شبکه بیتکوین یا سایر رمزارزهای قابل استخراج کمک می‌کنند و مقداری از همان رمزارز جایزه می‌گیرند. اما برای شناخت یک ماینر، چه عواملی و فاکتورهایی را باید در نظر داشت؟ توان یا قدرت دستگاه‌ها چگونه سنجیده می‌شود و اساسا برای خرید بهترین ماینر، چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟
فاکتورهای متعددی برای بررسی یک ماینر در اختیار هستند. از اندازه و وزن گرفته تا مصرف برق، صدای خروجی، حرارت خروجی، هوای مصرفی، میزان تحمل رطوبت دستگاه و … اما در این میان چهار فاکتور اصلی وجود دارند که در هنگام خرید یا بررسی یک دستگاه حتما باید مد نظر قرار دهیم. در ذیل این موارد را بررسی می‌کنیم:
قدرت: قدرت یک دستگاه، یعنی توان محاسباتی دستگاه که در دستگاه‌های ماینر، با واحدی بنام هش اندازه گیری می‌شود. مثلا دستگاه نسبتا قدیمی t9  شرکت bitmain، با قدرت 10.5 تراهش بر ثانیه (ترا = تریلیون) در شبکه کار می‌کند و دستگاه ماینر S17  همان شرکت، با قدرت 58 ترا هش. با فرض ثابت بودن دیگر المان‌ها، هرچه هش ماینری بیشتر باشد، درآمد حاصل از استخراج بیتکوین ما نیز بیشتر خواهد شد.
به علت اهمیت مقدار توان، مقدار هش ریت دستگاه را همیشه بعد از مدل دستگاه نمایش داده می‌شود.

Antminer S17 – 53TH/s
AvalonMiner 851 – 15TH/s
Whatsminer M3X 12.5 TH/s

 

مصرف برق: مصرف برق برابر هست با هزینه! هرچه مصرف برق بیشتر، هزینه روی دست شما بیشتر. یکی از فاکتورهای بسیار با اهمیتی که برای ماینینگ در هر جایی از دنیا اهمیت دارد، هزینه برق در کشور میزبان میباشد. به همین دلیل هزینه برق هست که یک کشوری، قطب ماینینگ می‌شود و یک کشور دیگر را برای ماینینگ بیتکوین نامناسب می‌کند.

مثلا همین فاکتور هزینه پایین قیمت برق یکی از فاکتورهای مهمی هست که کشور چین را به یکی از قطب‌های ماینینگ جهان تبدیل کرده است. کشور ما، ایران هم یکی از کشورهایی است که هزینه برق صنعتی (نه هزینه برق خانگی) در آن بسیار ارزان است و همین عامل تاسیس فارم‌های نگهداری زیادی در کشور ما شده است.نکته آخر در خصوص هزینه برق هم این است که در ایران رسم بر این است که دستگاه‌ها به فارم‌های نگهداری سپرده می‌شود. در این حالت هزینه مصرف برق دستگاه شما به طور جداگانه حساب نمی‌شود، بلکه در مجموع چیزی حدود 25 تا 35 درصد از درآمد دستگاه بابت هزینه‌های نگهداری که هزینه برق را هم شامل می‌شود به فارم‌های نگهداری میزبان پرداخت می‌شود.

قیمت: مثل هر وسیله الکترونیکی دیگری، هر گاه نسخه جدیدی به بازار می آید، طبیعتا قیمت بیشتر در کنار توانایی‌های تازه به همراه دارد. دستگاه‌های قدیمی‌تر، بر فرض این که کارنکرده هم به دست شما برسند، توان کمتری برای حل معادلات پیچیده شبکه بیتکوین خواهند داشت و در نتیجه درآمد کمتر. اما این به این معنی نیست که با به بازار آمدن یک دستگاه جدید، دستگاه‌های دیگر اصلا به درد نم‍ی‌خورند. بر عکس، استراتژیهایی برای استخراج وجود دارد، که گاهی استفاده از دستگاه‌های قدیمی‌تر را به صرف‌تر می‌کند. پس هر دستگاهی برای ماینینگ مناسب است فقط طبق مثل معروف، هرچقدر پول بدهی همان‌قدر آش می‌خوری، درآمد شما هم به هزینه‌ای که بابت دستگاه می‌کنید وابسطه است اما این هزینه اولیه، مطلقا همه چیز نیست.

بررسی درآمد دستگاه
برای محاسبه درآمد دستگاه، می‌توان از ماشین حساب سایت‌هایی که به این منظور طراحی شده‌اند استفاده کرد (اگر از ماشین حساب سایت‌های ایرانی استفاده می‌کنید، حتما نتیجه را با ماشین حساب سایت‌های معتبر خارجی هم دوباره سنجی کنید. ما به شما ماشین حساب سایت‌ whattomine.com را پیشنهاد می‌کنیم. )
به طور کلی هر ماشین حسابی را از هر سایتی که انتخاب کنیم، سه عامل گفته شده را در هر فیلد وارد می‌کنیم: قدرت هش ریت، توان مصرفی و هزینه برق! که البته اگر دستگاه خود را به فارم نگهداری می‌سپارید، هزینه برق را صفر در نظر بگیرید و از نتیجه حدود 30% را کم کنید.
برای مثال ما در اینجا درآمد دو دستگاه Antminer S11 شرکت Bitmain با قدرت 19.5 تراهش و و Whatsminer M10s شرکت  MicroBT با قدرت 55 تراهش  را محسابه می‌کنیم.

بررسی انواع ماینر ، راهنمای انواع ماینر ، معرفی انواع ماینردر اینجا از ماشین حساب سایت asicminervalue برای محاسبه درآمد یک دستگاه حساب می‌کنیم. در صفحه اصلی سایت، نام ماینر مورد نظرمان را از لیست موجود ماینرها انتخاب می‌کنیم.

فروش ماینر ، نمودار بررسی درآمد دستگاه ماینر Whatsminer M10s

همان‌طور که می‌بینید، ماینر Whatsminer M10s در ماه حدود 375 دلار درآمد ناخالص خواهد داشت.

و Antminer S11 با قدرت 20.5 تراهش، در ماه حدود 140 دلار درآمد ناخالص خواهد داشت.

خرید ماینر ، نمودار بررسی درآمد دستگاه ماینر Antminer S11

شما می توانید حدود 30 درصد از این درآمد را بابت هزینه نگهداری کم کنید تا دورنمایی واقعی‌تری نسبت به درآمد دستگاه خودتان داشته باشید. همین‌طور است محاسبه نسبت تبدیل دلار به ریال که برای محاسبه درآمد ریالی دستگاه لازم است.
به عنوان مثال، همان طور که گفتیم با وضعیت قیمت امروز بیتکوین،  انت ماینر S11، در ماه حدود 140 دلار درآمد ناخالص خواهد داشت. با کسر 30 درصد هزینه نگهداری این مبلغ به 100 دلار در ماه میرسد. بر فرض مثال اگر دلار در روز فروش بیت کوین‌های ما 13 هزار تومان باشد، دستگاه  ماینر S11  با قیمت بیتکوین حدود 5.500 و سختی امروز شبکه بیتکوین، به 1.300.000 تومان خواهد رسید.
نکته مهم: در نظر داشته باشید، قیمت بیتکوین و قیمت دلار که هر دو فاکتورهای مهم درآمدزایی ما در استخراج هستند، به شکل روزانه و گاه ساعتی نوسان دارند، و برای محسابه دستگاه خود، علاوه بر مدنظر داشتن درآمد امروز دستگاه، نوسان‌های قیمت‌ها را هم در نظر داشته باشید. شاید یک راه، در نظر گرفتن میانگین دستگاه در یک باز زمانی چندماهه باشد.

چه دستگاهی بخرم؟
وقتی نوبت به انتخاب و خرید ماینر می‌رسد، مدل‌های نسبتا زیادی برای انتخاب خواهیم داشت. از میان چند شرکت محدود معتبر در این عرصه، شناخته شده‌ترین شرکت در دنیا، شرکت BITMAIN چین هست که به جرات می‌توان گفت انحصار زیادی بر بازار استخراج دنیا دارد. این تاثیر در ایران هم به خوبی حس می‌شود چرا که بیشتر ماینرهای داخل کشور، محصول شرکت بیت‌مین هستند.
از ماینرهای معروف این شرکت در ایران می‌توان به انت ماینر تی ناین، S11، S9J ، S9 ،  t9 و… اشاره کرد.
شرکت MicroBT با واتزماینرهایش رقیب سرسخت و جدی برای ماینرهای با قدرت مشابه بیت مین هست. دستگاه‌هایWhatsminer M10s 55TH/s و Whatsminer M3X 12.5 TH/s از دستگاه‌های معروف و به اصطاح جواب پس داده در ایران و دنیا هستند که می‌توانید سراغ تهیه آن‌ها بروید.

شرکت Canaan هم با ماینرهای آوالون از دیگر شرکت‌های شناخته شده، معتبر و جواب پس داده در عرصه ماینینگ دنیا هستند. دو ماینر Canaan AvalonMiner 921 و AvalonMiner 851 – 15TH/s در حال حاضر، از معروف‌ترین ماینرهای این برند در ایران هستند.
اگر قصد تهیه ماینر دارید، یکی از سه شرکت گفته شده، می‌تواند انتخاب آسوده‌ای برای تهیه ماینر در هر قدرتی باشد.

خرید انواع ماینر ، بررسی درآمد ماینر ، درآمد دستگاه ماینر ، چگونه درآمد دستگاه ماینر خود را حساب کنیم؟

دستگاه ماینر را تهیه کرده‌ام، چطور ماین کنم؟ چطور کسب درآمد دلاری کنم؟
پس از تهیه ماینر، نیازمند راه اندازی ماینرمان هستیم. یعنی تامین برق، هوای کافی، دمای مناسب و… اتصال به استخرهای استخراج که قدرت ماینرها را تجمیع می‌کنند و بیتکوین کسب شده را میان ماینرهای مشارکت کننده تقسیم می‌کنند و در آخر اتصال ولت یا کیف پول رمزارزی، برای واریز بیتکوین و یا دیگر کوین‌های استخراج شده به حساب‌مان.
اما با توجه به این که ماینینگ در ایران هم به شکل صنعتی است، معمولا روش کار به این صورت است که پس از تهیه ماینر، ماینر به شرکت‌ها یا فارم های نگهداری سپرده می‌شود تا در ازای حق العملی (معمولا در حدود 30 درصد) از درآمد دستگاه، از آن نگهداری کنند. این شرکت ها، اتصال به استخرها، و اتصال ولت شما به استخر استخراج مورد نظر را برای شما انجام خواهند داد.

نکته آخر: الگوریتم‌ها
نکته آخری که باید در نظر داشته باشید، این است که هر ماینر در الگوریتم خاصی کار می‌کند. و فقط قادر به استخراج رمزارزهای آن الگوریتم خاص خواهد بود. برای مثال الگوریتم بیتکوین الگوریتم شا256 است که معروف‌ترین و پر کاربردترین الگوریتم در دنیای استخراج رمزارز است. اگر دستگاه شما، از الگوریتم SHA-256  پشتیبانی می‌کند، علاوه بر استخراج بیتکوین، توانایی ماین کردن سایر کوین‌های این الگوریتم را دارا خواهد بود. بن عنوان مثال میتوانید به جای بیتکوینt بیتکوین‌کش ماین کنید، که شاید امروز، درآمد به علاوه سرعت واریز بیشتر خواهد داشت. اما در نظر داشته باشید، که با هر دستگاه، در یک زمان واحد، تنها یک کوین را می‌توانید استخراج کنید و نه بیشتر! پس کوینی که دستگاهتان استخراج خواهد کرد را با دقت انتخاب کنید.
در ایران معمولا اکثر ماینرها بیت‌کوین ماین می‌کنند و بعد بیتکوین ماین شده را به دلار، پرفکت مانی یا دیگر رمزارزها تبدیل می‌کنند. سیا کوین، بیت کوین‌کش و اتریوم (قابل استخراج با قدرت کارت گرافیک) از رمزارزهای مورد علاقه برای ماینکردن در ایران هستند.

 

خدمات ارز دیجیتال
1 رای، میانگین: 2 از 5