نقشه شهرک صنعتی خرمشهر FTTH
پروژه FTTH شهرک صنعتی خرمشهر
3 آوریل 2018
PDH 16 E1 پی دی اچ لاین ترمینال ایوان ای وان
لاین ترمینال چیست؟
7 آوریل 2018

FAT در پروژه FTTH

در پروژه های فیبر به منزل (FTTH)، تجهیزات پسیو متنوعی وجود دارند. یکی از این تجهیزات، جعبه FAT نام دارد که مخفف Fiber Access Terminal می باشد.

کارشناسان مخابرات می دانند که جعبه هایی که سابقا بر روی دیوار نصب می گردید و زوج سیم های مسی را تحویل خانه ها می داد، پست نام داشتند. این جعبه های جدید FAT در طرح تانوما و طرح های FTTX جایگزین آنها می شوند.

 

باکس FAT از چه اجزایی تشکیل شده است؟

FAT چیزی نیست جز یک باکس OCDF/ODF که در آن یک کاست فیبر نوری برای عملیات Fusion Splicing قرار دارد، و یک محل برای نصب کردن اسپلیتر فیبر نوری و یک پنل که می تواند تا 32 پورت فیبر نوری را ساپورت کند. در محل پورت های فیبر نوری، آداپتور فیبر نصب شده و زمانی که اسپلیتر نصب می گردد، یک طرف، فیبر ورودی از سمت مخابرات قرار گرفته، و سمت دیگر، پیگتل هایی که به سمت مشترکین می روند قرار می گیرند.

باکس FAT FTTH

فیبر خروجی از باکس FAT کابل دراپ نام دارد، و این کابل وارد ساختمان مسکونی یا تجاری شده و فیبر را به مشترکین می رساند.

کابل دراپ فیبر نوری

معمولاً باکس های FAT را با یک قفل مطمئن می سازند که هر کسی توانایی دستکاری کردن شبکه فیبر نوری را نداشته باشد، ولی امنیت اصلی در شبکه های PON بصورت رمز گذاری بر روی اطلاعات ارسالی و دریافتی می باشد.

 

قیمت باکس FAT

از آنجایی که سابقاً در ایران چیزی به نام تولید تجهیزات FAT وجود نداشت، قیمت های ارائه شده بسیار بالا بود؛ منتهی در طی سال های اخیر، هم با متداول تر شدن پروژه های FTTH و هم تولید در داخل کشور، قیمت این تجهیزات بسیار پایین تر آمده. البته برخی باکس های FAT ارائه شده برای پروژه های FTTX دارای کیفیت لازم نبوده و تأییدیه اداره مخابرات را نمی گیرند. بخاطر همین پیش از قیمت باکس FAT، به کیفیت این جعبه های فیبر نوری توجه فرمائید.

باکس FAT FTTH چیست؟
2 رای، میانگین: 5 از 5

ادمین
ادمین
کارشناس مخابرات و IT در شرکت تجارت پردازان الکترونیک، توانمندی ها: سیستم های انتقال فیبر نوری و GPON، دوربین های مدار بسته، ویپ، طراحی FTTH، طراحی با AutoCAD، طراحی با ArcGIS، فتوشاپ، طراحی و برنامه نویسی سایت، SEO، PHP، VB.NET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *